her zaman yanındayız…

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli… Taş hastalıkları ile ilgili her konuda bize danışabilirsiniz.

Adresimiz

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Center 2 Blk. No:13 / D /103 Şişli İSTANBUL

E-posta

akadirtepeler@yahoo.com

Telefon

+90 537 440 6202

Taşsız Hayatlar:Yoğunluğu çok yüksek olan sert bir taşın tedavisi

  • 28 Haziran 2018
  • 316 Görüntülenme
  1. Dışardan ses dalgası ile taş kırma (ESWL): 2 cm’in altındaki taşlar için uygulanır. Ancak yüksek yoğunluktaki (1000Hounsfield üniteden fazla) taşlar sert taşlar olduğu için başarısı düşüktür. ESWL erişkinlerde anestezi gerektirmez ancak birden fazla seans gerektirebilir ve kırılan taşları dökerken ağrı olabilir. Kan sulandırıcı kullanan hastalarda kesinlikle uygulanmaz.
  1. Perkütan nefrolitotomi (PNL): Özellikle böbrek içindeki 2cm’den büyük veya diğer tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu durumlarda uygulanır. Genel anestezi altında hastanın cildinden böbreğine bir tüp yerleştirip bu tüp içinden taşların kırılıp alınması işlemidir. Başarısı en yüksek ancak komplikasyon riski diğer yöntemlere göre nispeten yüksek olan bir yöntemdir. Ortalama hastanede 2 gün kalma gerektirir.
  1. Fleksible üreteroskopik taş kırma (f-URS): Dışardan kesi yapılmadan hastanın dışa açılan idrar yolundan önce idrar kesesine oradan da idrar kanalı içinden böbreğe ulaşıp böbrek içindeki taşın lazerle kırılmasıdır. İdrar kanalları ince ve dar olanlarda endoskop böbrek içine ilerleyemediği zaman idrar kanalına stent takılarak idrar kanalı genişletilir. İkinci bir seansta ise idrar kanalından girilerek taşlar lazerle toz haline getirilir. Avantajı hastaneden aynı gün veya ertesi gün taburcu edilmesidir. Kanama riski yok denecek kadar düşüktür. Büyük taşlarda başarı oranı düşmektedir veya birkaç defa işlemin tekrarlanması gerekebilir.

Hastamıza tedavi seçenekleri sunuldu ve fleksibl URS operasyonu yapıldı. İlk seansta idrar kanalı dar olduğu için resimde görüldüğü gibi bir stent konuldu. İkinci seansta ise taşların tamamı lazerle toz haline getirildi. Stent daha sonra çıkarılarak hastamız tamamen taşsız hale getirildi.

Peki tedavi bitti mi? Tabi ki hayır.  Hastamıza taşın tekrar etmemesi için diyet önerilerinde bulunduk.  3 hafta sonra da metabolik değerlendirme yapacağız. Metabolik değerlendirme detaylarını sizlerle paylaşacağım.

Herkese taşsız ve sağlıklı günler dilerim.

 

Sohbete Başla
Merhaba, taşsız bir hayat için bizimle iletişim kurabilirsiniz.