Kalsiyum vücut için en çok bulunan  (%2) önemli bir elementlerden biridir. Hepimizin çok iyi bildiği gibi başta kemik dokusunun ve dişlerimizin temel yapı taşıdır. Sinir sisteminin ve kaslarımızın, pıhtılaşma sistemimizin, kalp fonksiyonlarının sağlıklı çalışması için yeterli düzeyde bulunmalıdır. Sağlıklı bir erişkinin ortalama günlük 1000-1200mg kalsiyum alması gereklidir. Diyetle alınan kalsiyumun yaklaşık %30-40’ı emilmektedir

Vücutta en çok bulunan ve emilmeyen kısmı idrar ve dışkıyla atılan kalsiyum, böbrek taşlarında da en çok bulunan iyondur. Buna rağmen her taş hastasının kalsiyum alımını kısıtlaması doğru değildir. Çok özel ve sınırlı hasta grubu hariç bütün hastalarımızda yeterli kalsiyum alımı özellikle önerilmektedir. Kalsiyum özellikle süt ve yoğurt, peynir, tereyağı gibi süt ürünlerinde zengin bir şekilde bulunmaktadır.

1 kase (200gr) tam yağlı yoğurt 330 mg, 1 bardak (200ml) tam yağlı süt 240mg, 1 dilim (30gr) tam yağlı beyaz peynir 168mg, 1 dilim (30gr) taze kaşar peyniri 210mg kalsiyum içerir. Bunların yanında chia tohumu, susam, pekmez, fındık, badem, soya fasulyesi, bamya, roka, maydanoz da kalsiyumdan zengin gıdalardır.