her zaman yanındayız…

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli… Taş hastalıkları ile ilgili her konuda bize danışabilirsiniz.

Adresimiz

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Center 2 Blk. No:13 / D /103 Şişli İSTANBUL

E-posta

akadirtepeler@yahoo.com

Telefon

+90 537 440 6202

, , ,

KALSİYUM VE TAŞ HASTALIĞI

  • 17 Haziran 2019
  • 561 Görüntülenme

Kalsiyum vücut için en çok bulunan  (%2) önemli bir elementlerden biridir. Hepimizin çok iyi bildiği gibi başta kemik dokusunun ve dişlerimizin temel yapı taşıdır. Sinir sisteminin ve kaslarımızın, pıhtılaşma sistemimizin, kalp fonksiyonlarının sağlıklı çalışması için yeterli düzeyde bulunmalıdır. Sağlıklı bir erişkinin ortalama günlük 1000-1200 mg kalsiyum alması gereklidir. Diyetle alınan kalsiyumun yaklaşık %30-40’ı emilmektedir.

Vücutta en çok bulunan ve emilmeyen kısmı idrar ve dışkıyla atılan kalsiyum, böbrek taşlarında da en çok bulunan iyondur. Buna rağmen her taş hastasının kalsiyum alımını kısıtlaması doğru değildir. Çok özel ve sınırlı hasta grubu hariç bütün hastalarımızda yeterli kalsiyum alımı özellikle önerilmektedir. Kalsiyum özellikle süt ve yoğurt, peynir, tereyağı gibi süt ürünlerinde zengin bir şekilde bulunmaktadır.

1 kase (200 gr) tam yağlı yoğurt 330 mg, 1 bardak (200 ml) tam yağlı süt 240 mg, 1 dilim (30 gr) tam yağlı beyaz peynir 168 mg, 1 dilim (30 gr) taze kaşar peyniri 210 mg kalsiyum içerir. Bunların yanında chia tohumu, susam, pekmez, fındık, badem, soya fasulyesi, bamya, roka, maydanoz da kalsiyumdan zengin gıdalardır.

Dr. A. Kadir Tepeler

Üroloji Doktoru / Ürolife Kliniği / Taşssız Hayat

Sohbete Başla
Merhaba, taşsız bir hayat için bizimle iletişim kurabilirsiniz.