her zaman yanındayız…

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli… Taş hastalıkları ile ilgili her konuda bize danışabilirsiniz.

Adresimiz

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Center 2 Blk. No:13 / D /103 Şişli İSTANBUL

E-posta

akadirtepeler@yahoo.com

Telefon

+90 537 440 6202

, ,

FLEKSİBL URS İŞLEMİ NEDİR?

  • 22 Mayıs 2019
  • 276 Görüntülenme

Böbrek taşı tedavisinde Fleksibl URS işlemi tek seansta istenen başarıyı sağlayabilir mi? Ek seanslar gerekir mi?

Fleksibl URS, idrar kanalından girilip böbrek içindeki veya üst üreterdeki taşın lazerle parçalanması işlemidir. Dışardan hiçbir kesi yapılmaması, kanama riskinin yok denecek kadar az olması, kısa hastanede kalış süresi en önemli avantajlarıdır. Bu avantajlarının yanında işlemin hedeflenen taşsızlık için birkaç seansta yapılması en büyük dezavantajı olarak öne çıkmaktadır.

Hangi hastalarda ek seans gerekir?
1. Üreteri (idrar kanalı) ince olan hastalar

İdrar kanalı kullanılan üreteroskopun böbreğe ilerlemesine izin verecek genişlikte değilse idrar kanalına bir stent konulur ve işlem genellikle 2 hafta sonra tekrarlanır. İdrar kanalının yeterli genişlikte olup olmadığı ameliyat öncesi yapılan fimlerle net olarak anlaşılmaz. Bu işleme önceden stent koyma ‘prestenting’ denir.

2. Büyük böbrek taşları

Fleksibl URS işlemi özellikle 2 santimetreden küçük böbrek taşlarında etkili yöntemdir. İşlem çok ince lazer fiberleri ile taşların toz haline getirilmesi veya parçalanıp dışarı alınması şeklinde yapılır. Yapılan araştırmalar neticesinde taşın boyutu arttıkça işlem süresinin ve ek seans gereksiniminin arttığını göstermiştir. Yani büyük taşlarda özellikle de 2 cm’den büyük taşlarda taşsızlık için ek tedavi gerekmektedir.

3. İşlem sonrası taşlarını dökemeyecek hastalar

Böbrek içinde toz haline getirilen taşlar yine idrar yolundan kendiliğinden dökülmektedir. Bu taş tozları idrar kanalına dökülerek tıkanmaya sebep olabilir.  Bu yüzden genellikle ameliyat sırasında taşın parçalanma işlemi tamamlandıktan sonra böbrekle idrar kesesi arasında stent konulur ki taş parçaları idrar kanalını tıkamasın. Bu konulan stent 1-2 hafta içinde çıkarılır. Stent çıkarılmadan önce parçalanan taş parçalarının tamamının döküldüğü kontrol edilmelidir.

Dr. A. Kadir Tepeler

Üroloji Doktoru / Ürolife Kliniği / Taşssız Hayat

Sohbete Başla
Merhaba, taşsız bir hayat için bizimle iletişim kurabilirsiniz.