her zaman yanındayız…

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli… Taş hastalıkları ile ilgili her konuda bize danışabilirsiniz.

Adresimiz

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Center 2 Blk. No:13 / D /103 Şişli İSTANBUL

E-posta

akadirtepeler@yahoo.com

Telefon

+90 537 440 6202

Böbrek taşlarında açık cerrahi yöntem uygulanıyor mu?

  • 30 Ocak 2017
  • 481 Görüntülenme

Eskiden yaygın uygulanmasına rağmen böbrek taşlarının tedavisinde açık cerrahi yöntem artık neredeyse hiç uygulanmamaktadır. Açık böbrek taşı ameliyatında büyük bir cit kesisinden sırt kasları kesilerek veya aralanarak böbreğe ulaşılır, böbrek ana havuzcuğu (pelvis) veya böbrek dokusu kesilip aralanarak taş bütün halinde veya parçalar halinde çıkarılır. Ameliyat sonrası hastalar genellikle uzun süre hastanede yatar (5-10 gün arası) ve ağrılı bir dönem geçirirler. Böbrek dokusu kesildiği için kan kaybı riski vardır. Ameliyat sonrası kesi yerinde özellikle kilolu hastalarda fıtıklaşmalar olabilir. Hastaların normal günlük aktivitelerine ve işe dönüşleri uzun sürer.
Bugün açık böbrek taşı tedavisi yerini endoskopik yöntemler olan perkütan nefrolitotomi (PNL) ve üreteroskopik taş tedavisine (URS-flexible URS) bırakmıştır. Ancak kapalı (endoskopik) böbrek taşı tedavilerinin uygulanamadığı veya başarısız olduğu çok sınırlı hasta grubunda açık cerrahi uygulanabilir. Laparoskopik cerrahi bu durumlarda açık cerrahiden önce tercih edilmesi gereken yöntemdir.

Sonuç olarak idrar yollarındaki taşların tedavisinde endoskopik ve laparoskopik tedavi yöntemleri açık böbrek taşı tedavisinin yerini almıştır.

Bu yöntemleri uygulamak için teknik imkân veya cerrahi tecrübenin olmadığı durumlarda açık cerrahi tedaviler uygulanmaktadır.

Sohbete Başla
Merhaba, taşsız bir hayat için bizimle iletişim kurabilirsiniz.