Ramazan ayını ülkemizin de bulunduğu İslami coğrafyada müslümanlar özellikle sağlık durumu müsait olanlar oruç tutarak geçirir. Biz hekimlere ve ürologlara hastalarımızın sıkça sorduğu sorular: ‘Oruç tutabilir miyim? Veya oruç tutarken nelere dikkat etmeliyim?’

Böbrek sağlığı açısından oruç tutmak sakıncalı mıdır?

Sorunun cevabı:

Böbreklerimiz vücudumuzdaki su ve tuz dengesini sağlamakla görevli organlarımızdır. Ramazan ayında uzun süreli açlık ve susuzluk böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir. Hafif böbrek yetmezliği olan hastalar iftar ve sahur arasında yeterli sıvı ve ilaçlarını aldığı sürece oruç tutabilirler. Bu hastalar ramazan başlamadan önce böbrek fonksiyonlarını kontrol ettirmelidir.

Böbrek fonksiyonları kritik seviyelere inmiş (%30 ve altı),  şeker ve tansiyon hastalığı olan ve diyalize giren hastaların oruç tutmaları sağlıkları açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Taş ve idrar yolu enfeksiyonları artabilir

Daha önce kum döken veya taş düşüren, ameliyat olan hastaların uzun süreli susuz kalmaya bağlı şikayetleri bu ayda artabilir. Kronikleşmiş idrar yolu enfeksiyonu olan hastaların da bu dönemde şikayetlerinde alevlenme görmekteyiz.  Bu hastaların da ramazan öncesi kontrollerini yaptırmaları, gerekli test ve filmler ile son durumlarının değerlendirilmesi faydalı olacaktır.